Interview About Brazillian Blow Dry

My dearest friend Ceren was applied  the Brazilian blow dry and I’m completely inspired to share it with you!

Geçenlerde Brezilya Fönü uygulaması yaptıran sevgili arkadaşım Ceren'den rica ettim, bu uygulamayı küçük bir röportaj formatına uyarlayarak blogta yayınlamak için. Sağolsun beni kırmadı. Doğrusu ben bile düz saçlı birisi olarak  bu uygulamaya sıcak baktım neden mi?


 1.    İlk olarak Brezilya Fönü uygulamasından bahseder misin? Ne kadar süreli bir işlem? Tam olarak uygulanan ürün veya madde nedir?(Can you please give some detail about Brazilian blow dry treatment? How long does treatment take? And what is exactly being applied?)

 Saçın uzunluğuna gore yaklaşık 3-4 saati buluyor, öncelikle saç yıkanıyor, her teline keratin sürüyorlar ve daha sonra maşayla küçük tutamları düzleştiriyorlar. Bu işlem esnasında biraz duman çıkıyor.

Treatment takes 3 or 4 hours but it depends on hair type and length. First, your hair is washed  and than rough  dried , at last the keratin is applied. Keratin is dried into your hair with straighteners. It’s hot and a little bit smoky application.

 2.       Bu işlem sonrasında saçlar yapış yapış oluyor diyorlar işlem sonrası saçın fiziksel durumu nedir? (What is the physical condition after the treatment? Because, people say that hair is getting sticky, is that true?)


 Her şey bittikten sonra saç yumuşacık oluyor, biraz yağlanıyor, ama 3 gün yıkanmayacağı için Cuma gününden yapılmasını öneriyorum en azından sadece Pazartesi işe gitmek zorunda kalıyorsunuzJ

After the treatment your hair becomes sleek and super soft. However you won’t be able to wash your hair for 3 days so it causes  your hair looks flat and oily.

 3.       Bu uygulama saçları yıpratıyor mu? (Does this treatment damage the hair?)

 Bu uygulama aksine saçlarınızı yumuşacık yapıyor, toka bile durmuyor o kadar yaniJ
Kuafor saç dökülmesine iyi geleceğinden bahsetmişti ama bu kadar olabileceğine inanmamıştım.
Önceden çok fazla dökülen saçlarım normal haline kavuştu. Hatta bir rivayete gore düz saçlılarda bakım olması için uyguluyorlarmış.

Unlikely, this treatment makes your hair healthier (because of the Keratin) and makes it smooth and shiny. And one more plus; it stops hair loss.

 4.       Uygulama ilerleyen zamanlarda bile banyodan çıkınca yine dümdüz ve fönlü gibi oluyor mu? Sacın daha fazla kabarması gibi herhangi bir anormal durum oluyor mu? (After a while when you wash your hair, is it still keeping your hair straight? Is there any abnormal situation?)

 3. gün yıkandıktan sonra dümdüz oluyor. Beklentim çokta fönlü gibi değil en azından kabarmayan bir saç olmasıydı ama beklediğimden fazlası oldu, saçlarım yapışmıyor, fön çekilmiş gibi duruyor. Brezilya fönünde püf noktası çok iyi kurutmak, ıslak kaldığında yada nemli olduğunda biraz hafif kıvrılabiliyor. Elinizle dümdüz kurutabiliyorsunuz, fırçaya bile gerek yok. Şampuanda çok önemli, sulfat ve tuz içermeyen bir şampuan kullanılması  gerekiyor. Organik şampuanlar eczanelerde de bulunabilir. Ben eczaneden aldığım Organicum şampuanından memnun kalmadım çünkü çok kötü kokuyor, organic olduğundan sanırım, diğer şampuanlar ne kadar katkı maddeli demekki bunu da anlamış oldum. Gratisten NUDE şampuan aldım, çok memnunum. Yine Eczanelerden Organix şampuanıda alınabilir, arkadaşlarım onu da önerdi. Tuz saçın çabuk bozulmasını ve Brezilya fönünün ömürünü azaltıyor, sanırım deniz mevsiminde boneyle girilmesini tavsiye ediliyor. Ben de o yüzden kışı tercih ettim.

No, there is no abnormal situation. It is still straight. Actually before this treatment my expectation was just to get rid of  puffy hair but this is more than my expectation. It looks straigt all the time. Trick is, you need to blow your hair very well otherwise it can  look wavy. You’ll have to be careful which products you use afterwards. An organic shampoo is suggested. You need to avoid products which contain sulfate and salt. And keep in mind that you need to wear your hair tag while you swim!

 5.       Ne kadar sure kalıyor? (How long does it stay?)


 3-4 ay olarak saça gore ve doğru şampuana gore uzuyor. Benim 1 ayı doldu, herhangi bir problem yok. Bunun için bile değerJ

Approximately 3 or 4 months. It depends on your hair type and how much you care.

 6.       Orjinal kıvırcık saçlı birisi bunu yaptırdığında saçların buklesi bozuluyor mu? (Does treatment damage the original curls? )


Benim saçlarım, dalgalı, çok düzgün buklelerim yok o yüzden bilgim de yok bu konuda.

My hair is not curly; it’s wavy so I don’t have any idea.

 7.       Uygulamayı nerede yaptırdın? Maliyeti nedir? ( What is the cost of treatment? )

 Uygulamayı önceden arkadaşlarımın da yaptırdığı, daha once hiç gitmediğim bir kuaförde yaptırıdım. Bostancıda Tuana Kuaför. Saçımın kısa olması ve sıkı bir pazarlıkla, arkadaşımın tanıdık olmasıyla da 200 TL’ye yaptırdım ama 250-350 arası değişebiliyor.

It’s around 100€-140€.

8.       Yaptırmayı düşünenlere tavsiye eder misin? (Do you suggest us this treatment? )

Kesinlikle tavsiye ederim, özellikle dalgalı  ve gür saçlara, kurutup çıkıyorsunuz, saçınız yapışmıyor, fönlü gibi oluyor.

Absolutely yes! No more puffy & wavy hairs!18 yorum :

 1. hi, nice blog*
  you can follow me, if you want*
  http://slim-fashion.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 2. Çok güzel bir yazı olmuş. Çok teşekkür ederim. arkadaşına bir sorum vardı. Saçlarda yağlı bir görünüm oluyormuş. Kendisi böyle birşey hissettimi?

  YanıtlaSil
 3. valla işyerinde çok merak eden vardı yazını tavsiye edeceğim şekerim

  YanıtlaSil
 4. ay cok güzel bir fikir bu post gercekten! : )

  YanıtlaSil
 5. çok merak ediyordum... güzel bir post;)
  http://editorist1783.blogspot.com/2011/11/floransa.html

  YanıtlaSil
 6. Your blog is lovely! ;))
  I love this post! :) You follow each other? I hope your answer on MY BLOG ... And then I'll follow you BACK !!!!!!! XOXOXOXO

  A big kiss from Brazil !;):):)
  ***
  Blogunuz güzel olduğunu! ;))
  Bu mesaj seviyorum! :) Her diğer izleyin? Blog sayfamda Cevabınız umut ... Ve sonra sana GERİ takip edeceğiz !!!!!!! XOXOXOXO

  Brezilya !;):):) itibaren büyük bir öpücük
  http://deiafsalim.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 7. çok faydalı bir yazı olmuş canım :)

  http://gelinyolu.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 8. Ben acikcasi saclara bu tip mudahalelere karsiyim. Fon cektirmek bile aslinda zarar veriyor saclara.
  Ama bilgiler icin tesekkurler, konuyla ilgilenen birkac arkadasim vardi onlara gonderiyorum linki

  http://stylishtimes.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 9. Thanks for the comment on my blog !!!:)
  Followed you, you are very dear !;)
  I would love for you keep in touch with me, I'm waiting !!!;):)

  A big kiss from Brazil !;):):)
  http://deiafsalim.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 10. benim kuzen de yaptı çok başarılı kıvırcık ve saçı gür olanlar için şiddetle tavsiye olunur.

  sevgiler,
  pg

  YanıtlaSil
 11. aydınlatıcı ve bigilendirici bi post olmuş, teşekkürler.

  YanıtlaSil
 12. Acep yaptırsammı :)

  İlk giveaway'im için bloğumu ziyaret edebilirsin :)

  Sevgiler
  Ahu

  ahuatesel.com

  YanıtlaSil
 13. brezilya fönünü duymustum ama saclarım zaten ince telli oldugu için düzlestirici ile 5 dk da düzlesiyor :) post cok bilgilendirici olmus canım teşekkür ederim :) tabi yıkayıp cıkmak daha güzel :P

  YanıtlaSil
 14. Thats a great difference with jus a blow dry treatment. Amazing share dear!

  YanıtlaSil
 15. HAHA it's today interview day? I've seen 2 more on others blogs and I just posted one.
  Great blog.
  Xx

  YanıtlaSil
 16. I have pretty straight hair but all my friends with curly hair who have gotten this done absolutely love it. Glad you shared it!

  Alexandra xo

  http://tovogueorbust.com/

  YanıtlaSil
 17. Hi everybody, here every one is sharing these kinds of know-how,
  therefore it's pleasant to read this webpage, and I used to visit this weblog everyday.
  Also visit my blog ; Www.HairAgainReviews.Org

  YanıtlaSil